Start -> ZHP
zhp
IV RAZ W ZAMOŚCIU 11 LISTOPADA OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI ZAPŁONIE NA RYNKU WIELKIM W ZAMOŚCIU PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jan Sternik   
poniedziałek, 09 listopada 2015 08:30

Sztafeta po Ogień Niepodległości

Od 2000 r. harcerze i uczniowie przyjeżdżają na początku listopada do Kostiuchnówki, by na gro­bach polskich legionistów zapalić znicze. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tra­dycji sztafet biegnących z ogniem niepodległości z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki. Po uroczystościach przeprowadzanych na terenach pobojowiska kostiuchnowskiego harcerze pobierają ogień i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski.
Po przejechaniu kilkuset kilometrów Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada w Warszawie, Lublinie, Zamościu, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Zgierzu, Jastkowie i Staszowie.

Przywieziony przez harcerzy w sztafecie rowerowej Ogień Niepodległości niesiony przy salwach armatniego salutu honorowego podczas Centralnych Obchodów Święta Niepodległości składany jest na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Mauzoleum to na jednej z tablic nosi inskrypcję zaliczającą Pobojowisko Kostiuchnowskie do szeregu miejsc chwały oręża polskiego.

Świadkiem zapalenia Ognia Niepodległości w Kostiuchnówce są od lat patroni i sojusznicy harcerskiej akcji porządkowania żołnierskich grobów na Wołyniu, delegacje polskich i ukraińskich szkół partnerskich, organizacji młodzieżowych i polonijnych.

Sztafeta dotarła ze światełkiem do Zamościa gdzie główne uroczystości odbyły się o godz.17 w kościele p.w. Św.Katarzyny.

Organizatorami zamojskich uroczystości Ognia Niepodległości jest 24 D.H. ZHP ANANKE działająca przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 W Zamościu


Więcej…
 
IX Festiwał Piosenki Harcerskiej Zamość 2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jan Sternik   
niedziela, 03 maja 2015 18:08

30 maja 2015 r. harcerze z Ekonomika byli współorganizatorami IX Festiwalu Piosenki Harcerskiej. Festiwal odbył się w osiedlowym domu kultury "OKRĄGLAK". W festiwalu uczestniczyło 74 harcerzy i zuchów z terenu Hufca Zamość.

Więcej…
 
ANANKE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jan Sternik   
poniedziałek, 21 lutego 2011 10:22

Związek Harcerstwa Polskiego działający od września 2010  w naszej szkole zorganizował 16 lutego uroczystą zbiórkę z okazji  rocznicy urodzin zarówno założyciela skautingu, Roberta Baden-Powella, jak i jego żony Oliwii, twórczyni guidingu (zwanego niezupełnie prawidłowo "skautingiem żeńskim"). Skauci całego świata obchodzą ich urodziny jako Dzień Myśli Braterskiej - zwyczaj ten zapoczątkowały dziewczęta, dopiero później rozszerzył się on na całą wspólnotę skautową. W tym dniu guidki i skauci przesyłają sobie pozdrowienia, odwiedzają się wzajemnie na zbiórkach, szczególnie dbają o pogłębienie  braterstwa w drużynach.  Braterstwo  jest  przecież  -  obok  służby  i  pracy nad sobą - jedną z trzech podstawowych zasad skautingu. W trakcie zbiórki nasza drużyna przyjęła nazwę "ANANKE" (gr. przeznaczenie).
Pierwszy razy w naszej drużynie odbyło się przyrzeczenie harcerskie, (Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłuszną/posłusznym Prawu Harcerskiemu. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy) przyrzeczenie złożyła druhna Monika Kapłon. Zapraszamy uczennice i uczniów naszej szkoły do udziału w naszej drużynie.

Z harcerskim pozdrowieniem
CZUWAJ

Przyjaźń jest największym darem, jaki mądrość może ofiarować, aby uczynić całe życie szczęśliwym.
EPIKUR