Start -> Spotkania z Nauką
spotkaniaznauką
Spotkania z nauką – Romantyzm PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marta Halinowska   
środa, 18 czerwca 2014 10:44

Już po raz kolejny odbyły się w Ekonomiku Spotkania z Nauką. Tym razem organizatorki projektu zabrały młodzież w podróż do tajemniczej epoki romantyzmu. Uroczystego otwarcia V Spotkań z Nauka dokonała pani dyrektor Alicja Ciupa. Następnie pani prof.dr hab. Halina Pelcowa, w swoim wykładzie przybliżyła postać, działalność i romantyczne fascynacje ludowością Oskara Kolberga. O romantyźmie w architekturze i sztuce opowiedział dr Piotr Kondraciuk, a mgr Anna Cichoń- Hereta przedstawiła romantyczne inspiracje w muzyce. Mgr Jolanta Pużniak – Głąb zaprezentowała wystawę Muzeum Zamojskiego zorganizowaną z okazji 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga zatytułowaną „Lud – jego zwyczaje, sposób życia, czyli jacy jesteśmy” oraz opowiedziała o sztuce ludowej i narodowej. Oprawę artystyczną przedsięwzięcia zapewnili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu, którzy wykonali koncert muzyki romantycznej. W czasie Spotkań rozstrzygnięto konkurs „Pejzaż romantyczny”. Pierwszą nagrodę otrzymała uczennica Klaudia Szeremeta z Gimnazjum Publicznego w Komarowie - Osadzie, a wyróżnienia uczniowie naszej szkoły : Aneta Gładysz, Agnieszka Olech, Alicja Rodź i Łukasz Dziuba. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, dziękujemy szanownym prelegentom i gościom i już dziś zapraszamy na spotkanie za rok.

Więcej…
 
V Spotkania z Nauką - Romantyzm, regulamin konkursu plastycznego. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Zubańska   
niedziela, 25 maja 2014 17:42

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu plastycznego -  V Spotkania z Nauką - Romantyzm.

 
Spotkania z Nauką PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marta Halinowska   
czwartek, 20 marca 2014 06:58

Od roku szkolnego 2010/2011 w naszej szkole realizowany jest projekt edukacyjny „Spotkania z Nauką”. Pomysłodawcą i organizatorką imprezy jest Katarzyna Wołoszyn – nauczycielka j. polskiego, wspierana przez panią Martę Halinowską oraz koleżanki z zespołu przedmiotów humanistycznych.

Spotkania z Nauką to impreza, która ma charakter cykliczny – odbywa się na przełomie maja i czerwca. W zamyśle organizatorek rytm i tematykę spotkań, wyznaczają epoki literackie, które są motywem przewodnim całego projektu.

Wykłady, które są wygłaszane przez nauczycieli akademickich, mają charakter popularnonaukowy, więc są dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Głownym celem jaki przyświeca kolejnym spotkaniom jest integracja środowiska, które zajmuje się kształceniem młodzieży i dorosłych, a także pogłębianie wiedzy i zainteresowań młodzieży.

Spotkania z Nauką jako impreza o wysokich walorach edukacyjnych została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamość- pana Marcina Zamojskiego oraz honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty – pana Krzysztofa Babisza.

Partnerzy przedsięwzięcia to : Wydział Humanistyczny UMCS, Muzeum Zamojskie w Zamościu, Państwowa Szkoła Muzyczna w Zamościu, Liceum Plastyczne w Zamościu. Spotkania są realizowane dzięki życzliwości i wsparciu wielu osób, a w szczególności pani prof. dr hab. Haliny Pelcowej i dyrektora Muzeum Zamojskiego pana Andrzeja Urbańskiego.

Wśród osób, które do tej pory zaszczyciły nas swoimi wystąpieniami wymienić należy prof. dr hab. Halina Pelcowa, prof. dr hab. Henryk Gmiterek, prof. dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. dr hab. Sławomir Baczewski, dr Wiesław Bondyra, dr Dariusz Wojnarski, prof. dr Arkadiusz Bagłajewski, prof.dr hab.Halina Wiśniewska.

Spotkania rozpoczęły się od prezentacji epoki średniowiecza, w kolejnych latach słuchacze mogli zagłębić się w świat renesansu, baroku i oświecenia. W czasie wykładów na odbiorców czekają tez różne niespodzianki,np. koncert muzyki z danej epoki w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Zamościu, pokaz fryzur barokowych przygotowanych przez uczniów ZSP nr 1 czy zwiedzanie eksponatów udostępnionych przez Muzeum Zamojskie.

W bieżącym roku szkolnym zapraszamy na spotkanie z romantyzmem.

 
II Spotkania z Nauką – Renesans PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Wołoszyn   
niedziela, 22 maja 2011 20:50

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu zaprasza do udziału w II Spotkaniach z Nauką - Renesans, które odbędą się 27 maja 2011roku na Plato VII bastionu.

HONOROWY PATRONAT PREZYDENTA MIASTA ZAMOŚĆ - PANA MARCINA ZAMOYSKIEGO HONOROWY PATRONAT LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY - PANA KRZYSZTOFA BABISZA.

Impreza ma na celu integrację środowiska, które zajmuje się kształceniem młodzieży i dorosłych, a także pogłębianie wiedzy i zainteresowań młodzieży. Wykłady będą wygłaszane przez nauczycieli szkół wyższych z Lublina i Zamościa oraz zamojskich liceów. Szczególnymi gośćmi będą profesorowie z UMCS w Lublinie - dziekan Wydziału Humanistycznego UMCS - prof.dr hab. H.Gmiterek i prodziekan Wydziału Humanistycznego UMCS - prof. dr hab. H.Pelcowa. Ofertę kierujemy do nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szczególnym odbiorcą są też studenci szkół wyższych, które funkcjonują w Zamościu. Wykłady, które są wygłaszane mają charakter popularnonaukowy więc będą przystępne dla szerokiego grona odbiorców. Program:

  • - 10:45 Powitanie gości i uroczyste otwarcie II Spotkań z Nauką,
  • - 11:00 Odkrycia geograficzne epoki renesansu - wykład - prof. dr hab. Henryk Gmiterek,
  • - 11:30 Język w utworach Reja i Kochanowskiego - wykład - prof. dr hab. Halina Pelcowa,
  • - 12:20 Muzyka renesansu - wykład - mgr Anna Cichoń-Hereta,
  • - 12:45 Koncert muzyki dawnej - dyryguje mgr Leszek Firek,
  • - 13:00 Małe formy literackie w renesansie - wykład dr Anna Nowicka-Struska,
  • - 13:30 Renesans w Europie i w Polsce - wykład - dr Dariusz Bondyra,
  • - 14:00 Skutki gospodarcze wielkich odkryć geograficznych - wykład - dr Dariusz Wojnarski,
  • - 14:30 Pokaz walki rycerskiej - Zamojskie Bractwo Rycerskie. Wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego w Zamościu. Zwiedzanie ekspozycji muzealnej w Nadszańcu.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 26 maja. Kontakt: Telefon: (084) 638 43 51.

 

Więcej…
 
Spotkania z Nauką – Średniowiecze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Wołoszyn   
poniedziałek, 09 maja 2011 19:36

8 czerwca w Ekonomiku pod honorowym patronatem pana Marcina Zamoyskiego – Prezydenta Miasta Zamość, odbyły się I. Spotkania z Nauką – Średniowiecze. Impreza miała na celu zainteresowanie młodzieży literaturą i kulturą epoki średniowiecza, a także integrację środowiska, które zajmuje się kształceniem młodzieży i dorosłych. Centralnym punktem Spotkań z Nauką był referat pani prof. dr hab. Haliny Pelcowej - prodziekana Wydziały Humanistycznego UMCS pt. „Język zabytków języka polskiego”, oraz wykład prof. dr hab. Dariusza Chemperka – autora podręcznika, z którego uczy się młodzież Ekonomika, pt. „Arcydzieła literatury polskiego średniowiecza”.  Imprezę uświetnił koncert muzyki dawnej, przygotowany przez uczniów Szkoły Muzycznej w Zamościu pod kierownictwem pana prof. Leszka Firka. Po wykładach i wysłuchaniu koncertu, młodzież i nauczyciele zaproszonych szkół mogli podziwiać ekspozycję dotyczącą zabytków polskiego średniowiecza udostępnioną i przygotowaną przez pracowników Muzeum Zamojskiego w Zamościu.
Zainteresowani życiem rycerzy i przedmiotami codziennego użytku w epoce średniowiecza, mogli podziwiać elementy rynsztunku wojennego, które zostały udostępnione przez Bractwo Rycerskie w Zamościu. Naszą uroczystość oprócz wybitnych referentów uświetniła pani prezydent Iwonna Stopczyńska oraz pan Kazimierz Chrzanowski, dyrektor Wydziału Edukacji w Zamościu. Partnerami Spotkań z Nauką byli między innymi: Instytut Filologii Polskiej UMCS, Muzeum Zamojskie w Zamościu, Bractwo Rycerskie, Państwowa Szkoła Muzyczna w Zamościu, Telewizja Kablowa Zamość i Kronika Tygodnia.

Więcej…