Start -> Miasto Wielu Kultur
Miasto Wielu Kultrur
Zamość – miasto wielu kultur "Ormianie i Grecy" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marta Halinowska   
czwartek, 20 listopada 2014 17:43

Projekt edukacyjny "Zamość - miasto wielu kultur" jest realizowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu od roku szkolnego 2012/2013. Ma na celu przybliżyć młodzieży zagadnienia związane z mozaiką etniczną Zamojszczyzny, historią mniejszości narodowych zamieszkujących Zamość oraz ich wkładem w rozwój naszego miasta. Autorkami i organizatorkami całego przedsięwzięcia są panie Marta Halinowska i  Katarzyna Wołoszyn, wspierane w tym roku przez panią Klaudię Duławską. Projekt, dzięki  życzliwości pana Andrzeja Urbańskiego – dyrektora Muzeum Zamojskiego, organizowany jest wspólnie z Muzeum Zamojskim w Zamościu.

W ramach trzeciego etapu projektu, 13 listopada 2014 roku odbyła się w naszej szkole konferencja „Ormianie i Grecy”. W czasie konferencji młodzież mogła poznać bliżej historię, kulturę i religię Ormian i Greków. Dr Piotr Kondraciuk opowiedział nam o Ormianach w  Zamościu i w Polsce na tle dziejów i kultury artystycznej Armenii. Dr Jacek Feduszka przedstawił życie kupców i mieszczan greckich na przełomie XVI i XVII wieku , a ksiądz Dariusz Wasiluk zapoznał nas z religią współczesnych Greków. Dzięki uprzejmości pana Witolda Paszta - właściciela restauracji Stary Dwór i państwa Marianny i Stanisława Fostakowskich - właścicieli restauracji Padwa wszyscy mogliśmy spróbować tradycyjnych potraw kuchni ormiańskiej i greckiej, za co serdecznie dziękujemy.

Młodzież naszej szkoły zapraszamy jeszcze na warsztaty do Muzeum i cerkwi prawosławnej. Mamy nadzieję, że cały cykl spotkań, warsztatów i konferencji sprzyja budowaniu postaw tolerancji, otwartości i szacunku dla drugiego człowieka, jego odmienności kulturowej, narodowej czy religijnej.

Więcej…
 
ZAMOŚĆ- MIASTO WIELU KULTUR: ORMIANIE I GRECY PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Wołoszyn   
czwartek, 06 listopada 2014 20:33

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Oskara Langego w Zamościu

zapraszają  

na konferencję organizowaną w ramach projektu:

ZAMOŚĆ- MIASTO WIELU KULTUR: ORMIANIE I GRECY

która odbędzie się 13 listopada 2014 r. o godz. 10.00

w siedzibie szkoły przy  ul. Łukasińskiego 8

 
Galeria zdjęć - Rusini PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Wołoszyn   
czwartek, 03 kwietnia 2014 18:50

Galeria zdjęć z konferencji

Zamość Miasto Wielu Kultur - Rusini

27 marca 2014

 
ZAMOŚĆ, MIASTO WIELU KULTUR – RUSINI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Wołoszyn   
czwartek, 03 kwietnia 2014 18:50

Muzeum Zamojskie w Zamościu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu, byli organizatorami konferencji popularno-naukowej w ramach projektu edukacyjnego „Zamość miasto wielu kultur: Rusini”, która odbyła się 27. 03. 2014 r. w siedzibie Zespołu Szkół. Konferencja obejmowała tematykę historyczną, filologiczną, archeologiczną i etnograficzną, związaną z obecnością Rusinów w Zamościu i regionie. Istotną część konferencji stanowiły też zagadnienia związane z prawosławnymi obyczajami religijnymi i tradycjami świątecznymi wyznawców prawosławia w regionie zaprezentowane na szerokim tle historii kościoła wschodniego, przedstawione przez duchownych prawosławnych.

W programie konferencji, skierowanej przede wszystkim do młodzieży licealnej, znalazło się sześć referatów i prelekcji. Konferencję oficjalnie otworzyła Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu mgr inż. Alicja Ciupa, witając zaproszonych gości, przybyłą licznie młodzież licealną szkół zamojskich i referentów.

Więcej…
 
ZAMOŚĆ, MIASTO WIELU KULTUR – RUSINI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marta Halinowska   
niedziela, 23 marca 2014 23:02

Serdecznie zapraszamy na konferencję, podsumowującą drugi etap projektu edukacyjnego „Zamość – miasto wielu kultur” . Konferencja organizowana wspólnie z Muzeum Zamojskim w Zamościu odbędzie się 27.03.2014r. o godz.10.00 w naszej szkole.